Kobieta, żona, matka i mężczyzna, mąż, ojciec

19 września 2020 r. w ramach zajęć Studium zmierzyliśmy się z tematem męskości i kobiecości oraz ról kobiety jako żony i matki, zaś mężczyzny jako męża i ojca. Wykład zaprezentowali Maria i Waldemar Tlagowie, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, wieloletni Doradcy Życia Rodzinnego. Poniżej prezentujemy materiał dźwiękowy i prezentację do tego tematu. Zapraszamy do skorzystania. 

Czytaj więcej...

Dojrzewanie i problemy ginekologiczne

Zjazd Studium w dniu 7 marca 2020 r. poświęciliśmy tematyce dojrzewania płciowego człowieka, zarówno kobiety, jak i mężczyzny, a także zagadnieniom związanym z najczęściej występującymi problemami ginekologicznymi, z jakim zmagają się kobiety, a niekiedy pary małżeńskie, zwłaszcza jeżeli dotyczy to infekcji przenoszonych drogą płciową. Te ważne tematy zaprezentowała nam lek. med. Monika Wojtkiewicz - spec. ginekologii i położnictwa, związana z ośrodkiem NaproCentrum, mająca również od wielu lat swoją prywatną praktykę lekarską, prywatnie żona i mama, zawsze życzliwa dla środowiska Poradnictwa Rodzinnego. Poniżej prezentujemy pliki dźwiękowe z tego spotkania, a także prezentacje multimedialne, które są uzupełnieniem ścieżki dźwiękowej. Zapraszamy do zapoznania się z tymi zagadnieniami.

Czytaj więcej...

Dobry start dla Twojego dziecka

W ramach zajęć Studium w sobotę 22 lutego 2020 r. kontynuowaliśmy temat dobrego startu dla mającego się narodzić dziecka. Gościliśmy położną Beatę Kolankiewicz, która w swojej wieloletniej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. porodami w warunkach domowych. W ramach spotkania podzieliła się ze słuchaczami swoim doświadczeniem jak dobrze przygotować się i przeżyć poród dziecka w rodzinie, a także przybliżyła nam tematykę karmienia piersią i jego znaczenia dla dobrostanu dziecka. Poniżej prezentujemy plik dźwiękowy z tego spotkania.

Czytaj więcej...

Mama i położna - pozytywna współpraca

Poniżej prezentujemy Państwu plik dźwiękowy i prezentację wykładu pt. Mama i położna - pozytywna współpraca, który w dniu 8 lutego 2020 r. w ramach zajęć Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzin w Gdańsku Matemblewie wygłosiła dla nas Danuta Adamczyk-Wiśniewska - położna, wieloletnia doradczyni życia rodzinnego, a prywatnie żona, mama i babcia. Wykład dotyczy m.in. edukacji zdrowotnej i roli położnej w tejże edukacji. Podejmuje też ważną tematykę znaczenia Szkoły Rodzenia dla świadomości i przebiegu dobrego porodu.

Czytaj więcej...

W oczekiwaniu na narodziny dziecka

W dniu 8 lutego 2020 r. w ramach zajęć Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzin w Gdańsku Matemblewie  podejmowaliśmy m.in. tematykę rozwoju prenatalnego dziecka oraz różnych sytuacji trudnych, które niepokoją kobiety oczekujące narodzin dziecka. Lek. med. Dorota Bubnowska-Nalepa - pediatra, związana m.in. z NaproCentrum, doradczyni życia rodzinnego przedstawiła nam rozwój dziecka w łonie mamy, a także omówiła badania prenatalne, na czym polega konflikt serologiczny, zakażenia TORCH, FAS. Poniżej prezentujemy pliki dźwiękowe i prezentacje z tego spotkania.

Czytaj więcej...

Małżeństwo w Prawie Kanonicznym

W dniu 25 stycznia 2020 r. w ramach formacji na Studium odbył się wykład ks. dra Krzysztofa Szerszenia na temat Małżeństwa w Prawie Kanonicznym. Ks. Krzysztof Szerszeń jest doktorem Prawa Kanonicznego, prorektorem Gdańskiego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie, a także pracownikiem Gdańskiego Trybunału Metropolitalnego oraz kapelanem Portu lotniczego w Gdańsku. Podczas zajęć nasz prelegent podzielił się ze słuchaczami Studium nie tylko wiedzą teoretyczną zawartą w kanonach Prawa Kanonicznego, ale przede wszystkim służył doświadczeniem praktycznym, uzyskanym w pracy z małżeństwami, chętnie odpowiadając na wiele pytań, które padło ze strony słuchaczy Studium. Poniżej prezentujemy pliki dźwiękowe z tego spotkania.

Czytaj więcej...

Diecezjalny Duszpasterz Rodzin
ks. mgr Krzysztof Homoncik
Proboszcz Parafii św. o. Pio w Gdańsku
tel. 504 500 240
info@parafiapio.pl
</p

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego
mgr Anna Mrozowicz

tel. 508 350 903
anna.mrozowicz@poradnictwo.gda.pl

Duszpasterz współpracujący
ks. dr Jan Uchwat

tel. 508 409 192
juchwat@wp.pl