Spotkanie doradców z dr Ewą Dąbrowską

W Uroczystość Św. Józefa, dnia 19 marca 2022 r. odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie Dzień Skupienia Poradnictwa Rodzinnego, w którym uczestniczyło ponad 70 doradców życia rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy w kościele Eucharystią, której przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. Krzysztof Homoncik, a następnie odbyła się część wykładowa w sali konferencyjnej.  Gościem specjalnym była dr n. med. Ewa Dąbrowska - internista, wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, która podzieliła się z nami wiedzą na temat wartości postu, także w aspekcie zdrowia prokreacyjnego. Wykład pt. „Wpływ postu warzywno-owocowego na zdrowie i płodność” za zgodą prelegentki został nagrany. Poniżej prezentujemy materiał ze spotkania.

Czytaj więcej...

Za nami dzień skupienia z o. I. Kosmana

Za nami przeżyty Dzień Skupienia dla Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej. W dniu 2 października 2021 r. na Gdańskim Ujeścisku w Parafii św. o. Pio odbyło się spotkanie formacyjne dla Poradnictwa Rodzinnego. Nauczania wygłosił Franciszkanin z Niepokalanowa  prof. dr hab. Ignacy Kosmana OFM Conv  - wspaniały rekolekcjonista, znawca tematyki małżeńskiej i rodzinnej. Prelegent swoje nauczania rozpoczął od przedstawienia osoby św. Maksymiliana Kolbego jako duszpasterza małżeństw i rodzin. Przy okazji spotkania doradcy mieli możliwość zaopatrzenia się w materiały do pracy z małżeństwami i rodzinami autorstwa o. I. Kosmany, m.in. książki pt. Stają się jednym ciałem i Stają się jednym duchem. Osoby, które nie uczestniczyły w Dniu Skupienia zachęcamy do odsłuchania plików dźwiękowych ze spotkania, które publikujemy poniżej.

Czytaj więcej...

Będziesz miłował

W dniach 19-20 października 2019 r. odbyły się przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie doroczne rekolekcje Poradnictwa Rodzinnego, w których uczestniczyli Doradcy Życia Rodzinnego, a także kandydaci do tej funkcji - słuchacze Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzin. Rekolekcje prowadzone były przez ks. Ireneusza Stożyńskiego pt. Będziesz miłował. Poniżej prezentujemy pliki dźwiękowe z wygłoszonych nauczań, a także pamiątkowe zdjęcia uczestników.

Czytaj więcej...

Obudzić sakrament małżeństwa

W dniach 6-7 października 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie odbyły się doroczne rekolekcje dla Doradców Życia Rodzinnego oraz uczestników Studium Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej pt. Obudzić sakrament małżeństwa, w których uczestniczyło blisko 140 osób. Nauki wygłosił o. Ksawery Knotz, który jest  kapłanem zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, znanym rekolekcjonistą, doktorem teologii pastoralnej, duszpasterzem małżeństw, a także redaktorem naczelnym portalu Szansa Spotkania. Już po zakończonych rekolekcjach odbyło się spotkanie dla chętnych małżonków spoza Poradnictwa Rodzinnego pt. Seks małżeński - radość czy przykry obowiązek? Poniżej prezentujemy pamiątkowe zdjęcia oraz pliki dźwiękowe z obu wydarzeń. Zachęcamy do odsłuchania.

Czytaj więcej...

Wokół początków życia ludzkiego

W dniach 21-22.10.2017 r. w Gdańsku Matemblewie odbyły się doroczne rekolekcje Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej pt. Wokół początków życia ludzkiego. Uczestniczyło w nich 120 osób w tym Doradcy Życia Rodzinnego Poradnictwa Rodzinnego oraz kandydaci Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzin. Rekolekcje wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC. Poniżej publikujemy pamiątkowe zdjęcia, a także pliki dźwiękowe nauczań.

Czytaj więcej...

Za nami ważne wydarzenie

W dniu 21 marca 2015 r. świętowaliśmy obchody 50-lecia Duszpasterstwa Rodzin  Archidiecezji Gdańskiej. Pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego J. E. Sławoja Leszka Głódzia i Biskupa Pomocniczego J. E. Wiesława Szlachetki, z udziałem środowiska Gdańskiego Seminarium Duchownego, kilkunastu kapłanów, zgromadzili się licznie przede wszystkim doradcy życia rodzinnego z Poradnictwa Rodzinnego, zaangażowani w dzieło Duszpasterstwa Rodzin - podejmującego troskę Kościoła o dobro każdego małżeństwa i rodziny. Najpierw uczestniczyliśmy w Eucharystii dziękczynnej w Katedrze Oliwskiej, a następnie miała miejsce część naukowa w Auli Św. Jana Pawła II. Jubileusz  był okazją do przypomnienia działań Duszpasterstwa Rodzin w okresie minionym i obecnie. Gościem specjalnym był ks. dr hab. Dariusz Oko z Krakowa, który przedstawił zagrożenia dla małżeństwa i rodziny płynące z ideologii gender.

Czytaj więcej...

Diecezjalny Duszpasterz Rodzin
ks. mgr Krzysztof Homoncik
Proboszcz Parafii św. o. Pio w Gdańsku
tel. 504 500 240
info@parafiapio.pl
</p

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego
mgr Anna Mrozowicz

tel. 508 350 903
anna.mrozowicz@poradnictwo.gda.pl

Duszpasterz współpracujący
ks. dr Jan Uchwat

tel. 508 409 192
juchwat@wp.pl